Resultat 2014

Tävlingsklass Herrar 43 km

1 Daniel Dyrander Bergens IF 2:02:19

2 Mats Riekkola Luleå Gjutarens IF 2:04:04

3 Jimmy Engström Skellefteå Skidklubb 2:19:43

4  Daniel Larsson 2:21:43

5  Niklas Rönnbäck Åtvidabergs IF 2:26:45

6  Thomas Mikko Jukkasjärvi IF 2:33:54

7  Marcus Nilsson Lulekamraterna 2:35:54

8  Tony Sorsa överkalix if 2:38:05

9  Joel Pettersson Lulekamraterna 2:40:42

10 Mikael Renström Lulekamraterna 2:58:28

11  Mikael Lindvall Antnäs BK 2:59:03

12  Simen Romsdal 3:07:39

13  Niklas Grip Lulekamraterna 4:05:43

14  Lars Nordström InTime SK 4:47:47

Tävlingsklass Damer 43 km

1  Anne Wennberg Överkalix IF 2:39:30

2  Maarit Åström ago heaith 2:40:49

3  Lisa Larsson Bergnäsets AIK 2:42:39

4  Maria Rhodin 3:17:01

5  Ulrika Jansson Lulekamraterna 3:26:45

6  Gunbritt Mariedahl sävast ski team 3:31:45

7  Linda Sundelin 3:43:48

8  Boel Eriksson Bodens SK 4:15:02

9  Anna Lindgren Råneå SK 4:56:07

Motionsklass Herrar 43 km

1  Thomas Johansson OK Renen 2:18:01

2  Fredrik Engström OK Renen 2:23:24

3  Erik Blomqvist 2:32:52

4  Ingvar Johansson luleå kamraterna 2:34:47

5  Håkan Hannu Telia ioff luleå 2:38:35

6  Sami Vaihoja 2:43:50

7  Erik Thorsell 2:45:04

8  Johan Ekman Piteå IF 2:45:43

9  Tommy Edeskär Luleå Gjutaren IF 2:47:51

10  Jonas Ståhl 2:48:55

11  Thomas Bergström Luleå CK 2:50:49

12  Joel Själin 2:52:01

13  Johan Blomberg 2:55:31

14  Stephan Schnabel Studentidrotten Luleå 2:57:30

15  Andreas Johansson Tallbergs ik 2:58:21

16  Peter Åman 2:59:32

17  Emil Ekström Nacka Värmdö Skidklubb 3:02:29

18  Leif Pettersson Luleå Discgolfförening 3:03:51

19  Joakim Sundqvist 3:05:33

20  Magnus Tillqvist Axa Sports Club 3:06:33

21  Ronny Lindström 3:07:47

22  Roger Niemi 3:09:48

23  Anders Heder OK Tyr 3:10:32

24  Johan Sundqvist 3:13:05

25  Oskar Norberg Lundmark 3:13:16

26  Tomas Taavola Luleå Polisens Skytte&Idrottsklubb 3:13:59

27  Kristian Fredriksson Ersnäs 3:14:26

28  Thomas Gustafsson Lulnäsets IF 3:15:46

29  August Sandqvist Vattenfalls IF 3:18:42

30  Urban Pohjanen — 3:22:05

31  Ingemar Andersson Råneå 3:22:11

32  Börje Johansson Lulekamraterna 3:27:04

33  Anders Lundström Hortlax SK 3:32:00

34  Fredrik Ödman 3:33:47

35  Folke Henriksson Sunderby Sk 3:35:31

36  Bengt Åslund 3:35:40 3:35:40

37  B-O Sundström Tandlaget 3:38:04

38  Niklas Spångberg 3:40:47

39  Brian Wernicke Nybro Ski 3:42:49

40  Anders Larsson Hakkas goif 3:46:29

41  Olov Ericksson Kalix 3:53:00

42  Åke Gustafsson Bergnäsets AIK 3:54:06

43  Eric Lundgren 3:55:52

44  Martin Björklund 4:06:01

45  Robert Andersson Boden SK 4:33:39

46  Börje Moberg Sävast skiteam 4:40:48

Motionsklass Damer 43 km

1  Emelie Stigsson 3:16:01

2  Britt Falk tandlaget 3:38:11

3  Petronella Rutström 3:40:48

4  Åsa Gustafsson Nybro Ski 3:43:23

5  Lena Moberg Sävast ski team 4:41:17

6  Anna Jusslin 4:45:59

Motionsklass Herrar 25 km

1  Thomas Lindvall Bodens sk 1:30:53

2  Henry Antonsson Råneå SK 1:37:05

3  Henrik Vikström Sävast Skiteam 1:37:12

4  David Berglund 1:39:57

5  Bo Forslund 1:41:19

6  Daniel Hortlund — 1:41:31

7  Simon Waara KompelusvaaraIF 1:43:02

8  Harald Larsson Luleå Gjutarens IF 1:45:09

9  Gabriel Larsson Luleå Gjutarens IF 1:45:44

10 Jan Ek Råneå Sk 1:47:14

11 Fredrik Nilsson NAIK 1:47:46

12 Jan-Olof Andersson Morjärvs sk 1:49:57

13 Arnold Olofsson Råneå SK 1:52:07

14 Ulf Sundquist Brändöns IF 1:54:04

15 Tyko Välitalo 2:02:01

16 Lars Pettersson 2:02:07

17 Lars-Gunnar Bohm Råneå SK 2:04:17

18 Lars Johansson 2:17:23

19 Fredrik Hagberg 2:21:20

20 Teuvo Alomartin 2:21:58

21 Lennart Lindquist 2:22:51

22 Håkan Holmlund granön Luleå 2:28:15

23 Gösta Engström Gunnarsbyns sk 2:37:42

24 Gunnar Söderholm Gunnarsbyn 2:42:52

25 Andreas Hagberg 3:01:34

Motionsklass Damer 25 km

1 Johanna Nilsson 1:44:51

2 Karina Hedenström 1:50:51

3 Gisela Pettersson 1:55:57

4 Görel Nilsson Råneå SK 2:00:00

5 Rigmor Karlsson råneåskidklubb 2:08:08

6 Ella Andersson 2:19:17

7 Agnes Andersson 2:19:20

8 Maria Syrjälä Sävast Ski Team 2:20:41

9 Anna Häggström 2:26:41

10 Marie Jonsson Edfast 2:27:26

11 Angela Hallman 2:32:57

12 Rebecca Fahlgren 2:34:12

13 Ingrid Vikman Lulekamraterna 2:58:12

14 Caroline Björklund 3:05:36

15 Mari-Helen Ståhl — 3:23:17

16 Catharina Liljeholm — 3:23:24

17 Karin Söderberg — 3:23:28

18 Elin Norén 4:00:44

Motionsklass Herrar 6,5 km

1 Tobias Snell Luleå Gjutarnas IF 17:26

2 Martin Lundström Bodens SK 20:03

3 Anton Rönnbäck Råneå SK 20:30

4 Ulf Vikström Antnäs BK 20:52

5 Simon Eriksson Kalix SK 21:50

6 Daniel Johansson Bodens SK 25:47

7 Daniel Sjöberg 26:52

8 Nikolaj Riekkola Luleå Gjutarens IF 27:09

9 Harry Larsson Smedsbyns IF 29:25

10 Viktor Johansson 32:18

11 Jim Blomqvist 32:29

12 Johan Johansson Borgens IF 33:56

13 Mikael Olofsson 36:42

14 Ingemar Berilsson 37:11

15 Andreas Hoffsten Hovlös IK 37:59

16 Elias Rynbäck GSK 50:45

Motionsklass Damer 6,5 km

1 Åsa Hansson Överkalix IF 22:01

2 Emma Berg Råneå skidklubb 24:04

3 Emma Johansson Bodens SK 25:48

4 Annika Österberg Zurr 30:48

5 Elisabeth Selberg 32:09

6 Sofia Sandberg Borgens IF 34:03

7 Margareta Bergdahl Råneå SK 34:55

8 Ann-Louice Olofsson 36:33

9 Doris Bertilsson 36:59

10 319 Emma Engman 50:43